חדשות

עלייה בתחלואת סרטן השד במגזר הערבי בגלל אימוץ אורח חיים מערבי

שיעור בדיקות מוקדמות לגילוי סרטן שד בקרב נשים ערביות בישראל נמצא במגמת עלייה אך עודנו נמוך בכ-10% מהממוצע הארצי

נשים במגזר הערבי. אימוץ אורח חיים מערבי. אילוסטרציה

"מאז שהחברה הערבית בישראל אימצה אורח חיים מערבי, הכולל תזונה פחות בריאה שהביאה לעלייה במשקל, חוסר בפעילות גופנית ולידה של פחות ילדים בגיל מאוחר יותר ועם פחות הנקה, חלה עלייה בשיעורי התחלואה בסרטן השד בקרב נשים ערביות, ובמקביל גם בשיעורי התמותה. בעבר, שיעור החולות בסרטן שד במגזר הערבי היה נמוך משמעותית בהשוואה ליהודיות".

כך נמסר אתמול (ג') במסגרת דיון שהתקיים בוועדת הכנסת לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי. בראש הוועדה עומדת ח"כ עאידה תומא-סלימאן.

עוד נמסר כי "למרות העלייה המשמעותית מאוד שחלה בשיעורי התחלואה, מסתמן כי בזכות האבחון המוקדם, שיעורי התמותה מתייצבים. שיעורי הריפוי וההישרדות מסרטן השד בקרב נשים ערביות עומדים כיום על 84.4%".

נתונים אלה הוצגו בדיון על ידי מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, שהוסיפה: "שיעורי הגילוי המוקדם והריפוי מסרטן השד בקרב נשים ערביות נמצאים במגמת עלייה. הירידה בתמותה איננה משמעותית עדיין, כיוון שמדובר בנשים שחלו בעבר כאשר מחלתן התגלתה בשלב מאוחר.

על מנת לשפר את הגילוי המוקדם ולהשפיע באופן דרמטי על הירידה בתמותה, רכשה האגודה למלחמה בסרטן לפני כ-18 שנה ניידת לבדיקות ממוגרפיה שמגיעה לישובים ערביים בגליל, המשולש, לשכונות המזרחיות של ירושלים, לכפרי הבדואים בצפון הנגב ולנצרת. הניידת מופעלת על ידי צוות (נשים בלבד) מרשת "אסותא". השנה למשל, פקדה הניידת את כפר קאסם, טייבה, קלנסווה, שפרעם, סחנין, תמרה, ירכא ועוד עשרות ישובים.

עוד נמסר כי במגזר החרדי, שיעור הנבדקות בבדיקות מוקדמות לגילוי סרטן שד נמצא במגמת עלייה אך עודנו נמוך בכ-10% מהממוצע הארצי.

ד"ר שני פאלוך-שמעון, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד במכון האונקולוגי שבמרכז הרפואי שערי צדק, המשמשת גם כיועצת האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן השד, הדגישה בדיון: "יש צורך להרחיב ולהעמיק את הידע והמחקר בצרכים השונים הקיימים בקרב נשים ערביות בישראל וכן בקרב הערביות שברשות הפלסטינית, בכלל זה ההיבטים הפסיכו-סוציאליים באותן אוכלוסיות, כדי לתת מענה הולם ומותאם יותר למטופלות המגיעות אלינו לטיפול וכדי לסייע להן בהתמודדות בתקופת המחלה וההחלמה".

ד"ר פאלוך שמעון מסרה כי מחקר שנעשה באנגליה הראה שגורם הסיכון המשמעותי ביותר בקרב נשים לתחלואה ב-20 השנים הקרובות צפוי להיות השמנת יתר. היא קראה למשרד הבריאות לנקוט פעולות מנע – להכין תכניות להעלאת המודעות לאורח חיים בריא, למניעת השמנה, טיפול בהשמנת יתר וכן תכניות להגברת הפעילות הגופנית - נושא התקף לכל המגזרים.

"על מנת לקדם תכנית להפחתת סיכון ומניעה מתקדמת ומותאמת יותר, יש לשקול עריכת סקירה גנטית של האוכלוסיה האשכנזית למוטציות ב-BRCA1/2 מאחר שהיא גבוהה במיוחד באוכלוסיה האשכנזית הבריאה בשיעור של 1 ל-40 (2.5%),  שיעור כפול מהממוצע בעולם. ההזדמנות להתערבות משמעותית ומצילת חיים בנושא הזה היא גדולה".

נושאים קשורים:  סרטן השד בערביות בישראל,  עלייה בתחלואה בסרטן השד,  ערביות ישראליות,  ניידות ממוגרפיה,  חדשות
תגובות