מחקרים

גרורות לארובת העין מסרטן שד: סדרת מקרים ממוסד בודד

חוקרים סבורים כי יש לתת את הדעת לגרורות לארובת העין שמקורן בסרטן שד, ולטפל בהן בהתאם

עיניים (אילוסטרציה)

ידוע כי גרורות מהוות 1%-13% מתוך כלל הגידולים בארובת העין, כאשר סרטן השד הוא האתר הראשוני השכיח ביותר של גרורות אלו. מטרת החוקרים הייתה להציג את הניסיון שלהם בהתמודדות עם גרורות לארובת העין הנגרמות מסרטן שד, להעריך את המאפיינים והנתונים הקליניים והפתולוגיים של מטופלים עם תופעה נדירה זו ולמצוא ערכי ייחוס הקשורים לפרוגנוזה והשרידות שלהם.

החוקרים אספו ובחנו את התיקים הרפואיים של 28 מטופלים המאובחנים עם גרורות לארובת העין מסרטן שד, במחלקת עיניים של מרכז במילאנו בשם Humanitas Clinical and Research Centre, במשך 27 שנים (1992-2018).

החוקרים מצאו כי הגיל הממוצע באבחנה עם סרטן שד היה 56.29 עם סטיית תקן של 14.63 שנים. עוד מצאו כי משך הזמן הממוצע בין האבחנה ועד הופעת הגרורות בארובת העין היה 5 שנים, עם סטיית תקן של 4.17. כמו כן, כל הנגעים היו חיוביים לרצפטור לאסטרוגן, ו-79% היו חיוביים גם לרצפטור לפרוגסטרון. באופן מעניין, רוב החולים שנפטרו התייצגו עם נגעים בארובה להם אינדקס MIB-1 של מעל 50% (P = 0.0265) וסבלו בנוסף מגרורות גם בריאות (P = 0.0452).

החוקרים הגיעו למסקנה כי ההיארעות של גרורות בארובת העין מסרטן שד הינה ממצא מאתגר. התמונה הקלינית של החולים יכולה לכלול בלט של העין, בצקת, נפיחות ו/או כפל ראייה. לטענתם החוקרים, ניתן להשיג שיפור משמעותי בתסמינים באמצעות ניתוח וטיפולים משלימים אחרים, כגון קרינה וכימותרפיה.

מקור: 

Sindoni, A. et al. (2020). Journal of Surgical Oncology. https://doi.org/10.1002/jso.25927

נושאים קשורים:  מחקרים,  גרורות סרטניות,  סרטן השד,  רצפטור לאסטרוגן,  רצפטור לפרוגסטרון
תגובות