מעכבי ארומטאז

הקשר בין השמנת יתר לפרוגנוזה של סרטן השד

סקירה שיטתית זו הראתה השפעה שלילית של השמנת יתר על יעילות הטיפול במעכבי ארומטאז

08.02.2021, 15:45

הקשר בין השמנת יתר לפרוגנוזה של סרטן השד הוא קשר מורכב. רמות גבוהות של ארומטאז הקיימות ברקמת השומן של נשים עם עודף משקל לאחר גיל המעבר, עלולות להוביל לדיכוי תת-אופטימלי של אסטרוגנים. עם זאת, המחקרים בנושא הטרוגנים ביחס לקשר בין שימוש במעכבי ארומטאז (AI) לבין התוצאים הקליניים בסרטן השד בקרב נשים עם עודף משקל.

סקירה שיטתית זו בוצעה אחר מחקרים שבחנו את ההשפעה של השמנת יתר על יעילותם של AIs בטיפול בסרטן השד חיובי לקולטן של הורמונים. מדדי התוצא העיקריים שנכללו כללו שרידות ללא מחלות, שרידות ללא הישנות, שרידות ללא הישנות רחוקה, שרידות ללא סרטן השד ושרידות כוללת.

בסקירה זו, מתוך 491 מחקרים שנבחנו, 8 מחקרים עמדו בקריטריונים להכללה: 3 מחקרים רטרוספקטיביים, מחקר עוקבה פרוספקטיבי אחד ו-4 מחקרים מבוקרים אקראיים. ארבעה מחקרים הכלילו נשים לאחר גיל המעבר בלבד ואחוז החולות שסבלו מהשמנת יתר במחקרים נע בין 10 ל-30%. שני מחקרים בדקו את הטיפול ב-AIs בלבד ואילו השאר כללו חולות שטופלו ב-AIs או בטמוקסיפן. חמישה מתוך שבעה מחקרים הראו השפעה שלילית של השמנת יתר על יעילות ה-AI.

תוצאות סקירה שיטתית זו מדגישות צורך במחקר נוסף שבוחן את הטיפולים האנדוקריניים האופטימליים עבור נשים עם השמנת יתר. נכון לעכשיו אין מספיק ראיות הממליצות על התאמת טיפול אנדוקריני אדג'ובנטי באמצעות שימוש ב-AIs ספציפיים או לשינוי מינון ה-AIs בקרב אוכלוסיית חולים זו.

מקור: 

Shirdarreh M. et al. (2021) Breast Cancer. Published online.

נושאים קשורים:  מעכבי ארומטאז,  טיפול אנדוקריני,  סרטן השד,  השמנת יתר,  מחקרים
תגובות