מחקרים

האם ניתן לנבא תמותה עקב סרטן שד בשלב הקדם-ניתוחי?

נמצא כי ניתן לנבא תמותה מסרטן שד על בסיס נתונים ידועים עוד לפני ביצוע ניתוח

06.03.2022, 17:29
סרטן השד (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה לפתח מודל ניבוי פרוגנוסטי קדם-ניתוחי על בסיס מאפיינים קדם ניתוחיים ידועים. לצורך המחקר בדקו מאגר נתונים של בדיקת אולטרא-סאונד של נגעים שעתידים לעבור ביופסיה עם מידע על אודות גודל הנגע, קשיחות, ומקור הפניה של המטופלות.

אוכלוסיית המחקר כללה נשים עם סרטן שד פולשני בין השנים 2010-2015. תוצאות ביופסיה מהשד ומקשריות לימפה אקסילריות, כולל מידע על אודות המצאות קולטנים לאסטרוגן, פרוגסטרון ו-HER נאסף באופן פרוספקטיבי. מתוך תיקים ממוחשבים החוקרים אספו מידע על השרדות וגורם התמותה של המטופלות. על בסיס מידע זה החוקרים בנו מודלים לניבוי (א) תמותה מכל סיבה (All-Cause Mortality - ACM), ו(ב) תמותה מסרטן שד (Breast Cancer Death - BCD), ואימתו אותם בשיטת bootstrap k-fold cross-validation. בנוסף, החוקרים השוו את יכולת הניבוי של מודל COX לניבוי מוות מגורמים מסויימים, מודל COX מחולק לתתי-גורמים של תמותה ומודל Fine-Gray לתת-פיזור של סיכון.

1,136 נבדקות נכללו במחקר זה, עם תקופת מעקב חציונית של 6.2 שנים. תוצאות המחקר הדגימו כי 125 (11%) נשים נפטרו מסרטן שד בעוד 155 (14%) נפטרו מסיבות אחרות. עבור ניבוי של BCD, תת-מודל COX לתמותה מסיבות מסויימות הדגים את הביצועים הטובים ביותר. שטח שתחת העקומה, כתלות בזמן, התחיל ב-0.91 בשנים 1-3, וירד ל-0.83 בשנה 6 למעקב. המאפיינים שנכללו בתת-מודל של COX היו גודל הגידול, התעבות העור, מקור הגילוי, שלב הגידול, מצב קולטנים לאסטרוגן, הימצאות גרורות בקשריות לימפה לפני ביצוע הניתוח ומצב מחלת כליות כרונית.

מסקנת החוקרים הייתה כי ישנו מודל המתבסס על נתונים קדם ניתוחיים שיכול לנבא BCD. מודל ניבוי זה, אם יאושש באופן חיצוני ובשילוב עם מידע על אודות הטיפולים, יכול לשמש רופאים בתכנון טיפול וייעוץ.

מקור:

Huan Wang, et al. (2022) “A pre-operative prognostic model predicting all cause and cause specific mortality for women presenting with invasive breast cancer.” The Breast, February 2022. Vol. 61, p. 11-21. doi.org/10.1016/j.breast.2021.12.002

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן שד,  מודלים לניבוי,  אולטרסאונד
תגובות