חדשות

כלי לגילוי מוקדם: סמנים ביולוגיים לסרטן השד זוהו בחלב אם

החלבונים שזוהו בחלב אם יוכלו לאפשר בעתיד לאבחן סרטן בבדיקת דם, במקום בממוגרפיה שפחות יעילה לזיהוי סרטן שד בנשים צעירות

חלב אם, הנקה (צילום: אילוסטרציה)

מדענים מאוניברסיטת קלרקסון ואמהרסט בארה"ב זיהו סמנים ביולוגיים לסרטן השד בחלב אם. 23 החלבונים שגילו יוכלו להיות מזוהים גם בבדיקת דם, הם יאפשרו זיהוי מוקדם של המחלה אצל נשים שאינן יכולות לעבור בדיקת ממוגרפיה. המחקר הוצג במפגש ביולוגיה נסיוני 2022 בפילדלפיה.

המדענים ניתחו דגימות חלב אם משש נשים. שלוש מהן טופלו היו חולות באחד הסוגים הנפוצים ביותר של סרטן השד, קרצינומה דוקטלית פולשנית, ושלוש הנשים האחרות היו בריאות. אצל הנשים חולות הסרטן נמצאו בחלב האם רמות דומות של 23 חלבונים ספציפיים, בהשוואה לאלו שלא היה להן גידול.

לטענת החוקרים, חלבונים אלה ניתנים לזיהוי גם בדם, ולכן אפשר יהיה לזהות אותם לא רק אצל נשים בהריון או אצל נשים מיניקות. אם תוצאות הניסוי ישוחזרו בניסויים גדולים יותר, משמעות הדבר שניתן יהיה לערוך בדיקות מוקדמות לגילוי סרטן לנשים בכל גיל. כידוע, גילוי מוקדם של כל סרטן מגביר את הסיכוי להחלמה ממנו.

בדיקת ממוגרפיה, שהיא כיום הדרך העיקרית לגילוי מוקדם של המחלה, אינה מומלצת בדרך כלל לנשים בסיכון נמוך מתחת לגיל 40. הנחיית משרד הבריאות בישראל היא לערוך בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים לנשים בגילאי 50-47  ​שאינן בסיכון מוגבר לסרטן. ההמלצה לנשים בגיל 40 היא לבצע בדיקת ממוגרפיה רק אם הן בסיכון, למשל אם יש להן בת משפחה מדרגת קירבה ראשונה שאובחנה כחולת סרטן השד, או שהן סובלות  ממחלת שד שפירה.

הסיבה לכך שממוגרפיה אינה מומלצת לנשים צעירות היא שהבדיקה היא למעשה צילום רנטגן בו הגידול נראה בצבע לבן על רקע כהה יותר. שד של נשים מבוגרות יותר בנוי משיעור גבוה של תאי שומן שנראים שחורים בצילום, ואילו רקמת הגידול צפופה יותר ולכן נראית בצילום לבנה. אצל נשים צעירות יש יותר רקמה של בלוטות בשד, שנראית גם היא לבנה בצילום (בגלל צפיפותה), ולכן קשה לגלות גושים בנשים צעירות באמצעות בדיקה זו.

חלב אם מכיל חלבונים, תאי אפיתל ותאי חיסון, ולפי המדענים, כולם מספקים מידע רב על מה שקורה בגוף האישה בתקופה מכרעת בהתפתחות השד.

כעת, לאחר שהחוקרים זיהו את סט הסמנים ביולוגיים, הם מתכננים לאשר את הממצאים שלהם עם קבוצה גדולה יותר של נשים. לאחר מכן, הם יבדקו אם ניתן ליישם את השימוש הסמנים הביולוגיים בבדיקות דם. אם הבדיקות הללו יצליחו, ניתן לפתח בדיקת דם שתשמש לנשים בכל גיל כדי לעקוב אחרי שינויים בחלבונים לאיתור סרטן השד.

נושאים קשורים:  סרטן שד,  חלב אם,  אבחון,  חדשות,  מחקר,  ממוגרפיה
תגובות