חדשות

ב"בני ציון" בוצעה קריואבלציה לטיפול בסרטן השד

החדרת מחט ייחודית לשד המטופלת מקפיאה באמצעות חנקן נוזלי את התאים הסרטניים בתוך דקות ספורות | ד"ר דריה מילבסקי, כירורגית שד: "ייתכן שמדובר באלטרנטיבה לטיפול אונקולוגי ממושך"

ד"ר יאיר הלפרן, מומחה ברדיולוגיה אבחנתית ופולשנית במרכז הרפואי בני ציון, בעת ביצוע קריואבלציה. צילום: מוטי גלנץ

המרכז הרפואי בני ציון בחיפה החל במתן טיפול באמצעות טכנולוגיה של הקפאת גידולים בסרטן שד בעזרת מכשור שפותח בחברה הישראלית IceCure Medical, וזאת לאור ההצלחה בטיפול באמצעות אותה טכנולוגיה בגידולים סרטניים בכליות, בעצמות ועוד.

הטיפול החדשני מבוצע במכון הדימות ב"בני ציון" על ידי מומחה ברדיולוגיה אבחנתית ופולשנית, ד"ר יאיר הלפרן, ומהווה שיתוף פעולה בין היחידה לרדיולוגיה פולשנית בניהולו של ד״ר רוברט שכנר לבין ד"ר ילנה שכטמן מהמכון האונקולוגי במרכז הרפואי, בניהולו של ד"ר עבד אגבאריה.

הטיפול מבוצע על ידי החדרת מחט ייחודית לשד המטופלת, המקפיאה באמצעות חנקן נוזלי את התאים הסרטניים בתוך דקות ספורות. כך נוצר מעין כדור קרח סביב הגידול, שיטת ההקפאה גורמת להרס הרקמה ולנמק של הגידול שעם הזמן נספג כולו בגוף. ד"ר הלפרן אף הדריך בשבוע האחרון כירורג שד מומחה בסרטן השד - ד"ר רובן כהן מהממרכז הרפואי Sydney Surgical - שהגיע לארץ במיוחד מאוסטרליה על מנת ללמוד את ההליך וליישמו.

הטיפול, המיועד לנשים בכל הגילאים, בוצע בשבוע האחרון באישה בת 73 שעברה אירוע מוחי והסובלת ממחלות רקע רבות. לנוכח מצבה של האישה ולאחר שקיבלה במשך כשנה טיפול אנטי הורמונלי, סברו מומחי המרכז הרפואי כי ניתוח עלול לסכן את חייה ולפיכך הוחלט לבצע קריואבלציה.

"הטיפול מיועד לנשים עם סיכון ניתוחי גבוה עם סרטן שד מוקדם ללא מעורבות של בלוטות לימפה", מסבירה ד"ר שכטמן. "עד היום נשים אלו קיבלו בעיקר טיפול אנטי הורמונלי כדי למנוע את גדילתו של הגידול. הטיפול נעשה בהרדמה מקומית והקפאת הגידול משתווה כמעט לניתוח".

לדברי ד"ר דריה מילבסקי, כירורגית שד, "הטיפול החדש מהווה אלטרנטיבה עבור אותן מטופלות שאינן מתאימות לניתוח מסיבות שונות, כמו קונטראינדיקציה להרדמה עקב מצב בריאותי, או שהן לא מספיק שמורות ביולוגית או שאינן מעוניינות בטיפול ניתוחי. במקרים אלה קיים פוטנציאל גדול לטיפול זה ועם הזמן ייתכן שהטיפול הזה יהווה אלטרנטיבה טובה יותר לעומת טיפול אונקולוגי ממושך, שלו יש תופעות לוואי סיסטמטיות קשות למטופלות בגיל מבוגר. התרשמתי לטובה מהטיפול. זו יחסית פעולה פשוטה".

נושאים קשורים:  בני ציון,  ד"ר יאיר הלפרן,  ד"ר ילנה שכטמן,  ד"ר דריה מילבסקי,  קריואבלציה,  סרטן השד,  חדשות
תגובות