חדשות

פיענוח ממוגרפיה על ידי AI העלה את שיעור זיהוי הסרטן ב-20%

The Lancet Oncology: בינה מלאכותית גילתה יותר מקרי סרטן שד מאשר רדיולוגים עם ניסיון מקצועי רב שנים וקיצצה בכמחצית את העומס של רופאים בקריאת ממוגרפיה

ממוגרפיה ביחידת הדימות ב"הלל יפה". אין קשר בין המצולמים לכתבה. צילום: אילוסטרציה

בדיקת ממוגרפיה הנתמכת בבינה מלאכותית מגבירה את גילוי סרטן השד ב-20%. כך עולה ממחקר בשלב מוקדם, שפורסם ביום ג' השבוע בכתב העת The Lancet Oncology. על פי המחקר, עליו דווח ב-CNN, בינה מלאכותית גילתה יותר מקרי סרטן שד מרופאים שלהם שנים של הכשרה וניסיון וקיצצה כמעט במחצית את העומס של רופאים בקריאת ממוגרפיה.

המחקר נחשב לניסוי הביקורת האקראי הראשון שהשווה בין גילוי סרטן שד בעזרת בינה מלאכותית לזיהוי שנעשה על ידי רופאים מיומנים.

החוקרים בדקו סריקות של יותר מ-80,000 נשים בנות 40-80 בשוודיה שעברו ממוגרפיה בין אפריל 2021 ליולי 2022. מחציתן שובצו לקבוצה שבה בינה מלאכותית קראה את הממוגרפיה לפני שהיא נותחה על ידי רדיולוג. הממוגרפיות של הקבוצה השנייה נקראו על ידי שני רדיולוגים ללא שימוש ב-AI. כל הרדיולוגים במחקר נחשבו לבעלי ניסיון רב.

בקבוצה שהסריקות שלה נקראו על ידי רדיולוג ובינה מלאכותית התגלו 20% יותר סוגי סרטן בהשוואה לקבוצה ששני רדיולוגים קראו את הממוגרפיה ללא הסיוע הטכני הנוסף. הבדיקות הנתמכות על ידי AI הביאו לשיעור גילוי סרטן של 6 לכל 1,000 נשים שנבדקו, לעומת 5 לכל 1,000 בגישה הסטנדרטית.

בקבוצת ההתערבות 184 (75%) מתוך 244 סוגי סרטן שהתגלו היו פולשניים ו-60 (25%) היו ללא גרורות; בקבוצת הביקורת, 165 (81%) מתוך 203 סוגי הסרטן היו פולשניים ו-38 (19%) היו ללא גרורות.

החוקרים לא מצאו שהכלי של הבינה מלאכותית היה רגיש מדי או הגדיל את מספר התוצאות השגויות שבהן ממוגרפיה מאבחנת גידול למרות שאין סרטן. הם מציינים כי היתרון הנוסף לשימוש ב-AI היה הפחתה של 44% בעומס הקריאה של הממוגרפיות, זאת ללא בדיקה ספציפית של הזמן שנחסך.

החוקרים ערכו חישוב על פיו אם רדיולוגים יקראו כ-50 ממוגרפיות בשעה, לרדיולוג בודד שיפענח ממוגרפיה בעזרת בינה מלאכותית ייחסך זמן של כארבעה עד שישה חודשים בקריאת כ-40,000 ממוגרפיות, מאשר הזמן שיידרש משני רדיולוגים בלבד. כאמור זהו שלב ביניים של המחקר והוא יסתיים לאחר שנתיים של מעקב עם 100,000 קריאות.

נושאים קשורים:  ממוגרפיה,  מחקרים,  בינה מלאכותית,  סרטן השד,  רדיולוגיה,  אבחון,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
04.08.2023, 18:40

נשמע שיש לכם טעות בתרגום.
לפי המשתמע ככל ננראה הכונה ל IDC ו ל DCIS כלומר לגידול פולשני ולגידול הממוקם עדין בצינוריות....
.
גם מצב של IDC בשלבים ראשוניים הוא ללא גרורות