מחקרים

פיזור גרורתי לקשריות לימפה אקסילריות בצד הנגדי לגידול בשד

נמצא כי התפשטות גרורות לקשריות לימפה אקסילריות בצד הנגדי לגידולי שד מדמה מצב של מיעוט גרורות אשר מגיב היטב לטיפול סיסטמי ולא הודגמה תועלת בהוספת טיפול מקומי

27.12.2023, 15:32
מראה מיקרוסקופי של בלוטת לימפה (אילוסטרציה)
מראה מיקרוסקופי של בלוטת לימפה (אילוסטרציה)

פיזור גרורתי לקשריות לימפה אקסילריות בצד ההופכי (Contralateral Axillary Metastasis - CAM) לסרטן השד הינו ממצא נדיר. ישנה מחלוקת האם להחשיב פיזור גרורתי זה כמחלה אזורית או מרוחקת. במחקר זה החוקרים ביקשו לבחון את האוריינטציה הקלינית המדוייקת והניהול הנכון עבור CAM.

במחקר נכללו 299 נשים שאובחנו עם סרטן שד בין השנים 2000-2014 ופיתחו CAM, פיזור גרורתי מועט (Oligometastasis - OM) או הישנות מקומית-אזורית (Locoregional Recurrence - LRR) במרכז האונקולוגי האוניברסיטאי פודאן (Fudan) שבעיר שנגחאי. מידע בסיסי ותוצאי שרידות נותחו והושוו בין שלוש קבוצות המחקר.

תוצאות המחקר הדגימו כי נבדקות עם CAM הדגימו שיעורי שרידות כוללת (Overall Survival - OS) ושרידות ללא התקדמות (Progression Free Survival - PFS) דומים לשל נבדקות עם OM, אך ירודים בהשוואה לנבדקות עם LRR (יחס סיכונים של 0.47, רווח בר-סמך של 95%, 0.27-0.85; p=0.0097 | יחס סיכונים של 0.39, רווח בר-סמך של 95%, 0.24-0.63; p<0.001, בהתאמה). בהתחשב בנבדקות עם CAM ו-OM כיחידה אחת, נמצא כי טיפול מקומי משולב עם טיפול סיסטמי לא סיפק תוצאי שרידות עדיפים בהשוואה לטיפול סיסטמי בלבד.

מסקנת החוקרים הייתה כי CAM הינו דומה למחלה דמויית OM, וכי נבדקות אלו ירוויחו מטיפול סיסטמי. הוספה של טיפול מקומי לא הוכיח את עצמו לצורך שיפור OS.

מקור:

Contralateral axillary lymph node metastasis in breast cancer: An oligometastatic-like disease. Qian Zhao, Fan Yang, Huai-liang Wu, Miao Mo, Yun-xiao Ling, Guang-yu Liu. The Breast December 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן השד,  גרורות,  קשריות לימפה,  הישנות מקומית
תגובות