מחקרים

אלחוש בעזרת חסם עצבי הפקטורליס במהלך ניתוח כריתת שד

נמצא כי נשים שעברו כריתת שד עקב סרטן שד אשר טופלו עם חסם עצבי הפקטורליס במהלך הניתוח, הדגימו טווחי תנועה משופרים של הכתף בתקופה המיידית שלאחר הניתוח ולאורך זמן

02.01.2024, 16:54

כאב בכתף הינו תופעת לוואי שכיחה בקרב נשים שעברו כריתת שד, כאשר הגבלת תנועה משפיעה לרעה על איכות חייהן של המטופלות. שימוש בחסם עצבי הפקטורליס (PECs) הדגים יעילות רבה בשיכוך כאבים בתקופה שלאחר הניתוח. החוקרים שיערו כי שימוש בחסמים עצביים אלו עשוי לשפר את יכולת ההנעה של הכתף עבור נשים שעוברות כריתת שד.

במחקר אקראי-מבוקר, פרוספקטיבי עם סמיות כפולה נכללו נשים שאובחנו עם סרטן שד ומועמדות לעבור כריתת שד. הנבדקות הוקצו אקראית לקבוצת האלחוש השגרתי או לקבוצת ההתערבות. בקבוצת ההתערבות בוצע PECs II לפני סגירת העור בסיום כריתת השד. התוצא העיקרי שנבדק במחקר זה כלל הערכה של יחס יכולת ההנעה של הכתף בחמש תנוחות שונות (הרמה קדמית, סיבוב חיצוני, הרחקת כתף, סיבוב פנימי, קירוב מוצלב) אשר נבחנו לפני הניתוח, וכעבור 24, 36 ו-72 שעות עם מעקבים נוספים לאחר חודש, חודשיים, שלושה חודשים וחצי שנה.

בניתוח הנתונים הסופי נכללו 59 נבדקות. תוצאות המחקר הדגימו כי נשים שעברו כריתת שד ולאחריה חסם PECs II הדגימו תנועות כתף חופשיות יותר בסיבוב החיצוני וריחוק כתף החל מהתקופה הסמוכה לאחר הניתוח ועד סיום המעקב כעבור חצי שנה. כמו כן, נמצא כי מבחינת הרמה קדמית של הכתף נצפתה עדיפות לחסם העצבי החל מתקופה קצרה לאחר הניתוח, כאשר ההבדל המובהק נצפה החל מחודש לאחר הניתוח. עם זאת, לא נמצא הבדל בין הקבוצות מבחינת חופש תנועה בסיבוב פנימי וקירוב של הכתף.

מסקנת החוקרים הייתה בהשוואה לאלחוש השגרתי, ביצוע חסם עצבי הפקטורליס, בתצפית ישירה, שיפר את טווחי התנועה בהרמה קדמית, סיבוב חיצוני וריחוק כתף עבור נשים עם סרטן שד שעברו כריתת שד.

מקור:

Additional intraoperative subpectoral plane block vs conventional pain control: A comparison of shoulder movement in patients with mastectomy. Sivaporn Pondeenana, Chao Saenghirunvattana, Patcharin Intarakhao, Sorasit Inchan,Panuwat Chuemor, Atthakorn Jarusriwanna. The Breast December 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  כריתת שד,  פקטורליס,  חסם עצבי,  טווח תנועה בכתף,  אלחוש
תגובות