מחקרים

האם כריתת קשריות לימפה עדיפה על פני ניהול לפי ממצאים?

נמצא כי על אף שהיו יותר הישנויות אקסילריות לאחר ניהול על בסיס ממצאים בבלוטת זקיף, תוצאי השרידות השונים היו זהים בין כריתה מלאה של קשריות אקסילריות לבין ניהול מבוסס ממצאים בבלוטות זקיף

07.01.2024, 15:37
סרטן השד (צילום: שאטרסטוק)

ניהול מקרי סרטן שד על בסיס ממצאים בבלוטות הזקיף (Sentinel Node-Based Management - SNBM) הינו הסטנדרט הטיפולי כעת עבור סרטן שד מוקדם אשר איננו מערב קשריות בבדיקה קלינית. זאת לאחר שהשוו במחקרים אקראיים בין SNBM לבין כריתת קשריות אקסילריות (Axillary Lymph Node Dissection - ALND) ומצאו שיעורים דומים בהישנות אקסילרית (Axillary Recurrence - AR) ללא מחלה מרוחקת. במחקר זה מדווחים כלל מקרי AR, שרידות כוללת ושרידות מסויימת לסרטן שד כעבור 10 שנים ממחקר SNAC-1.

במחקר נכללו 1,088 נבדקים עם סרטן שד חד-מוקדי בקוטר 3 ס"מ ומטה ללא מעורבות קשריות אשר הוקצו אקראית לעבור SNBM עם ALND אם נמצאה מעורבות של בלוטת הזקיף (Sentinel Node - SN) או ביופסיה של SN לאחר ALND ללא תלות במעורבות SN.

תוצאות המחקר הדגימו כי AR ראשוני הייתה תדירה יותר בנבדקות שהוקצו ל-SNBM בהשוואה ל-ALND (11 אירועים: סיכון מצטבר ל-10 שנים של 1.85%, רווח בר-סמך של 95%, 0.95-3.27 לעומת 2 אירועים: סיכון מצטבר ל-10 שנים של 0.37%, רווח בר-סמך של 95%, 0.08-1.26; יחס סיכונים של 5.47, רווח בר-סמך של 95%, 1.21-24.63; p=0.013). שרידות ללא התקדמות, שרידות מסויימת לסרטן שד ושרידות כוללת היו זהים בין הנבדקות שהוקצו לקבוצת SNBM לעומת ALND. פלישה לימפווסקולרית נמצאה גורם מנבא עצמאי ל-AR (יחס סיכונים של 6.6, רווח בר-סמך של 95%, 2.25-19.36; p<0.001).

מסקנת החוקרים הייתה כי AR ראשונים הופיעו בשכיחות גבוהה יותר בנבדקות עם סרטן שד חד-מוקדי קטן שעברו SNBM בהשוואה ל-ALND, כאשר התחשבו בכלל האירועים האקסילריים. החוקרים ממליצים כי מחקרים הבוחנים טיפולים לאקסילה ידווחו על כלל AR על מנת לאפשר הערכה מדוייקת של יעילות הטיפול. התדירות המוחלטת של AR הייתה נמוכה בנשים שנכללו במחקר ועל כן כדאי שהאסטרטגיה הטיפולית תישאר SNBM. עם זאת, עבור נשים עם סרטן שד עם סיכון מוגבר, יש צורך בביצוע מחקרים נוספים על מנת להעריך את הסיכון להופעת AR ועל בסיסם לקבל החלטה בנוגע לטיפול האקסילרי המתאים.

מקור:

10-Year axillary recurrence in the RACS SNAC1 randomised trial of sentinel lymph node-based management versus routine axillary lymph node dissection. Ian Campbell, Neil Wetzig, Owen Ung, David Espinoza, Gelareh Farshid, John Collins, James Kollias,Val Gebski, Rebecca Mister, R. John Simes, Martin R. Stockler, Grantley Gill. The Breast August 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן שד מוקדם,  בלוטת הזקיף,  קשריות לימפה
תגובות