מחקרים

עמידות לטיפול כימותרפי ניאואדג'ובנטי בסרטן שד שלילי לקולטנים

במחקר בחנו שינויים מטבוליים המתרחשים בתאי סרטן שד שלילי לקולטנים אשר יכולים להסביר את העמידות לטיפול עם כימורתפיה ניאואדג'ובנטית

כימותרפיה ניאואדג'ובנטית (Neoadjuvant chemotherapy - NAC) מהווה שיטת הטיפול המקובלת עבור נבדקות עם סרטן שד ללא סמנים (Triple Negative Breast Cancer - TNBC) בדרגה נמוכה. עם זאת, יותר ממחצית הנשים עם TNBC לא משיגות תגובה פתולוגית מלאה (pathological Complete Response - pCR) לאחר NAC, ועומס ממאירות שאריתית (Residual Cancer Burden- RCB) נמצא קשור לירידה בפרוגנוזה ארוכת-טווח. הבנה של המנגנונים האחראיים לשונות בתוצאי הטיפול הינו הכרחי על מנת להגביל RCB ולשפר יעילות NAC.

החוקרים השתמשו בשורות תאי TNBC אנושיים ואברונים שהופקו ממטופלות יחד עם מערכים מטבוליים בזמן אמת על מנת להעריך את ההשפעה של NAC (פקליטקסל ואפירוביצין) על המטבוליזם של תאי גידול, ובמיוחד גליקוליזה. החוקרים בחנו ביופסיות אבחנתיות (שנאספו טרם הטיפול עם NAC) ממטופלות עם TNBC בשלב מוקדם בעזרת ריצוף RNA על מנת להעריך את הערך המנבא של חתימה גנטית המקושרת לגליקוליזה.

תוצאות המחקר הדגימו כי פקליטקסל השרה שינוי מטבולי מתמשך לגליקוליזה בתאי TNBC, אשר נמצא קשור להפחתה במטבוליזם מיטוכונדיראלי של חמצן. בביופסיות אבחנתיות מנבדקות עם TNBC טרם החלת NAC נמצאה עליה בגליקוליזה בקרב נבדקות שלא הגיבו ל-NAC. יתרה מזאת, עיכוב הגליקוליזה הביאה לשיפור משמעותי בתגובה ל-NAC במודלים של אברוני TNBC.

מסקנת החוקרים הייתה כי בתאי TNBC ישנה התאמה מטבולית עם מעבר לגליקוליזה אשר מהווה מנגנון ליצירת עמידות ל-NAC. ממצאים אלו סוללים את הדרך לשימוש בגנים המקושרים לגליקוליזה כסמנים ביולוגיים לניבוי תגובה ל-NAC ולפיתוח תרופות שיתגברו על מנגנון עמידות זה עבור נבדקות עם TNBC.

מקור:

Derouane, F., Desgres, M., Moroni, C. et al. Metabolic adaptation towards glycolysis supports resistance to neoadjuvant chemotherapy in early triple negative breast cancers. Breast Cancer Res 26, 29 (2024). https://doi.org/10.1186/s13058-024-01788-8

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן השד,  כימותרפיה,  גליקוליזה,  TNBC
תגובות